пʼятниця, 15 листопада 2019 р.

Де закінчується людяність: показали вражаючу дружбу тварин і людей

































Люди вперше приручили тварин 10 тисяч років тому. З того часу тварини відіграли велику роль у житті людей.
Хоч спочатку тварин використовували для м'яса, молока та шкури, з часом люди зрозуміли, що вони не просто їжа, а живі та дихаючі істоти, пише Вoredpanda.
Люди почали сприймати їх як друзів, які супроводжуватимуть їх під час полювання, подорожей чи охороняють домівки. У стосунках між людьми та тваринами завжди було щось особливе і складне. Цікава підбірка фотографій присвячена саме таким стосункам між людьми та тваринами.
Німецька вівчарка на кличку Нова і тхір Пакко здружилися настільки, що й хвилини один без одного прожити не можуть. Як розповіла їхня господарка Діана Гріб, першою в її домі з'явилася Нова. Взяла жінка вівчарку цуценям. Одразу прийнялася вчити улюбленицю ладнати з іншими видами домашніх тварин, зокрема зі щурами, кішками й папугами. Коли Нова підросла, Діана наважилася здійснити ще одну свою мрію — завести тхора.

ВЧЕНИМ ВДАЛОСЯ СФОТОГРАФУВАТИ НАЙМЕНШУ ПАРНОКОПИТНУ ТВАРИНУ, ЯКА ВВАЖАЛАСЬ ВИМЕРЛОЮ (ВІДЕО)

Знайти чепрачного оленька допомогли місцеві жителі.

В'єтнамські етологи змогли зняти відео про представника чепрачного оленька (або срібного шевротейна) виду Tragulus versicolor. Тварина вважалася вимерлою з 2004 року. Це найменший вид парнокопитних на планеті, пише науково-популярний портал sci-news.
Чепрачні оленьки - нічні тварини, і відомо про них досить мало. Вони живуть поодинці або парами. У самців є подовжені ікла, які вони пускають в хід під час шлюбних боїв. Це одні з найменших копитних: в довжину вони не перевищують 75 сантиметрів. 

Tragulus versicolor були вперше описані в 1910 році, але відразу після відкриття вони пропали з поля зору вчених. Другий раз сліди існування чепрачного оленька виявили вже в 1990 році: учасники радянсько-в'єтнамської дослідницької експедиції купили їх шкурки в центральній частині країни. Однак на оленька полювали місцеві жителі, а тропічні ліси, де вони мешкали, активно вирубувалися. Тому в 2004 році вчені визнали вид вимерлим. Проте досліджень, які підтвердили б зникнення оленька, ніхто не проводив.
Дослідники з некомерційної організації Global Wildlife Conservation вирішили заповнити цю прогалину і переконатися, що оленьки дійсно зникли. Поговоривши з 35 жителями трьох провінцій Південного В'єтнаму, вони з'ясували, що більше половини з них зустрічали тварин, схожих на чепрачного оленька. Після цього вчені встановили фотопастки в лісах недалеко від міста Нячанга - там, де оленька побачили вперше. Через півроку спостережень дослідники отримали більше двохсот фотографій Tragulus versicolor.
Нагадаємо, ботаніки на Гаваях виявили гігантську квітку Hibiscadelphus woodii, яка раніше вважалася зниклою з лиця Землі.
Відзначимо, що вимерлими на планеті тваринами протягом останніх 100 років вважаються тасманійський сумчастий вовк (собака дінго) і морська корова.
Фото: tech sme

У Greenpeace заявили, що паперові пакети не є екологічними

При виробництві такого пакета застосовуються токсичні речовини

У Greenpeace заявили, що паперові пакети не є екологічними
фото Shutterstock
Паперові пакети, як виявилося, не така вже й корисна заміна пластиковим. Екологи стверджують, що при їх виробництві виділяється набагато більше шкідливих речовин, пише РІА Новости.
Експерт кампанії російського відділення Greenpeace ZeroWaste («Нуль відходів») Дмитро Нестеров спростував екологічність використання паперових пакетів як альтернативи пластику.
«При виробництві паперового пакета на 70% більше шкідливих викидів потрапляє в атмосферу, вуглецевий слід в три рази більший і в 50 разів більше виливається забруднюючих речовин у водойми», – зазначив експерт.
Нестеров додав, що і при розкладанні паперові пакети не такі нешкідливі, як здається.
«Оптимальний варіант, якщо використовувати паперові пакети як перехідну міру, то тільки з додаванням вторинної сировини та розвитком роздільного збору сміття», – сказав він.
За його словами, найпростіший спосіб боротьби зі сміттям – це не допускати його виробництва.
Також він наголосив, що недопалки від сигарет відносяться не до паперового сміття, а до пластикового. За словами Нестерова, основну частину недопалка складає фільтр, зроблений із застосуванням пластикових волокон.
Раніше Greenpeace провела моніторинг прибережних зон водних об’єктів на предмет пластикового забруднення і з'ясувала, що недопалки – найчастіше пластикове сміття на берегах морів, річок і озер, його частка склала 29,7%.
Нагадаємо, Верховна Рада прийняла законопроект про заборону пластикових пакетів в Україні – поки що у першому читанні. Очікується ще друге читання та підпис президента.

Через зміни клімату світом шириться вірус, який вбив понад 20 тисяч тварин


Через глобальне потепління шириться вірус, яких вже вбив понад 20 тисяч ссавців
Через глобальне потепління шириться вірус, яких вже вбив понад 20 тисяч ссавців / pikabu.ru
Через кліматичні зміни масово тануть льодовики, а це загрожує виникненням епідемій смертельних захворювань як серед людей, так і серед тварин. Так, через смертельний вірус почали масово нездужати морські ссавці, що мешкають у Тихому океані поблизу узбережжя Аляски.
Раніше цей вірус був зафіксований лише у представників фауни Атлантичного океану і прийшов з Сибіру. І причиною загибелі понад 20 тисяч тварин від небезпечної інфекції є ніщо інше, як глобальне потепління, мовиться у дослідженні, опублікованому у Scientific Reports.
Вірус відомий як тюленева чумка. Вперше його зафіксували наприкінці 80-их років минулого століття. Він поширився з озера Байкал та вперше уразив морських котиків і левів.

Які симптоми вірусу?

Серед симптомів недуги – проблеми з диханням, гарячка та ураження нервової системи. Унаслідок першого спалаху захворювання загинуло близько 18 тисяч морських котиків у Північному та Балтійському морях.
Друга епідемія спалахнула 2002 року у Північному морі – тоді занедужало більше половини морських котиків регіону. А втретє вірус з’явився у 2004 році поблизу Аляски – його підхопили видри.
морські котики вірус глобальне потепління зміни клімату
Унаслідок першого спалаху вірусу загинуло близько 18 тисяч морських котиків / Фото depo.ua
Вчені з’ясували, що захворюваність обох груп морських мешканців була пов'язаною. А причиною стали кліматичні зміни.
Здоров'я тварин, людей та довкілля пов'язані. Якщо один складник пошкоджується, інші – також,
– зазначила у коментарі CNN провідна авторка дослідження, біологиня Каліфорнійського університету у Девісі Трейсі Голдштейн.
За її словами, тюленеву чумку можна порівняти з такою людською хворобою як кір – обидві недуги є надзвичайно заразними респіраторними захворюваннями, що поширюються через прямий контакт.
Арктичний лід – бар'єр, що відгороджує екосистеми одна від одної. Коли лід тане, тварини пересуваються і контактують з іншими видами. Через ці контакти вони можуть передати іншим видам тварин нові інфекційні хвороби. Так, організми, якими харчуються морські ссавці, занурюються глибше в океан. Тварини прямують за ними, а це може поширити збудники небезпечних хвороб на значні території.

Чи небезпечний вірус для людей?

Через кліматичні зміни вже почали страждати й люди. Адже існування людей напряму залежить від тварин. Так, мешканцям Аляски стало важче полювати та підтримувати звичний спосіб життя через те, що морські котики та риба зміщуються далі від берега.
Люди можуть уповільнити поширення вірусу. Для цього потрібно зменшити викиди карбону у всьому світі і дати тваринам шанси адаптуватися. Проте, якщо тренд до глобального потепління триватиме, шанси на поширення небезпечних вірусів ще більше зростуть.

Чипування домашніх вихованців стане обов'язковим в Україні

Всі домашні тварини також повинні будуть мати паспорт і щеплення.
В Україні хочуть ідентифікувати всіх домашніх (котів, собак тощо), а також диких тварин, які перебувають у неволі та напіввільних умовах. Їх внесуть у чинний Єдиний державний реєстр, де зараз ведуть облік худоби, свиней, коней тощо, інформує Ukr.Media.
Необхідність запровадження обов'язкової ідентифікації і реєстрації тварин обговорили 11 листопада 2019 року в межах робочої групи, до якої входять депутати, чиновники з Міністерства енергетики та захисту навколишнього середовища, ДП «Агентство з ідентифікації та реєстрації тварин», зоозахисники та представники громадськості.
Відповідне зобов'язання Україна взяла на себе перед ЄС.
Ідентифікованими вважаються тварини, які мають:
  • систему електронної ідентифікації (імплантований мікрочип);
  • паспорт, який повинен бути виданий уповноваженим органом у сфері ветеринарної медицини, що підтверджує щеплення тварини проти сказу. Також у паспорті буде зазначений власник тварини.
«Створення Держреєстру домашніх тварин необхідно для створення належного обліку домашніх тварин та контролю за їхнім переміщенням, підтвердження права володіння твариною, успішного вирішення проблеми тварин безхатченків», — зазначив директор ДП «Агентство з ідентифікації та реєстрації тварин» Ігор Клименок.
На думку чиновників, «перепис» тварин потрібно провести для забезпечення епізоотичного та епідеміологічного благополуччя країни, зокрема щодо особливо небезпечних захворювань спільних для людей і тварин, наприклад, сказу.

Закарпаття сміттєве: на Тячівщині люди обурюються через стихійне сміттєзвалище в Колодному (ВІДЕО)

Сміття може спровокувати конфлікт між сусідніми селами. В той час як в Углі є своє сміттєзвалище, у Колодному околиці села потерпають від побутових відходів. Їх звозять сюди мешканці навколишніх сіл.

Закарпаття давно відчуває сміттєву кризу. Сміття заполонило береги річок, ліси, урочища, узбіччя доріг. Сміттєпереробних заводів чи потужних сортувальних станції в області немає, а існуючі полігони вже давно переповнені та щоразу скорочують перелік населених пунктів від яких готові приймати побутові відходи. В очкуванні змін деякі села намагаються самотужки вирішити проблему зі сміттям на своїй території. В той де час як мешканці інших продовжують забруднювати довкілля, тим самим провокуючи обурення сусідів.
Так кілька днів тому житель тячівської Углі на своїй Фейсбук-сторінці оприлюднив відео відзняте в околицях села Колодне в урочищі Гори. Чоловік обурювався кількістю сміття і смороду, закликаючи мешканців Колодного до відповідальності і спільного прибирання.
«Ще хочу звернутися до всіх журналістів: будь-ласка, розповсюдьте це. Це – катастрофа. Ми маємо вирішити це разом», - звертається активіст до ЗМІ на своєму відео.
Чоловік певний, що лише розповсюдження інформації допоможе «достукатись» до влади і людей та вирішити питання стихійного сміттєзвалища у Колодному.
Голова села Колодне Іван Крічфалуші каже, що звозять сміття в урочище не лише його односельчани, а і жителі сіл усієї долини. За словами посадовця така ситуація склалась після того, як сміттєзвалище в Углі закрили.
«Там якраз проходить межа трьох сіл: Колодного, Кричева і Углі. Туди возять усі. Але так, сміттєзвалище на нашій території. До нас приходили місцеві підприємці і пропонували заключити договір на вивіз сміття, але їм потрібно хоча б 700-800 ящиків на село. Такої кількості у нас не буде», - коментує Іван Крічфалуші сміттєву проблему.
За словами місцевого чиновника у них в селі усього 780 дворогосподарств і для заключення договору на вивезення сміття з Колодного треба щоб підключилися і села Кричево та Чумалево, де така ж сама проблема. Налагодити контакт з головами тих сіл поки що не вдалося.
В Углі сміттєзвалише діє понад 10 років. Спочатку воно було відкрите для мешканців усіх навколишніх сіл, але в 2017 році Углянська сільрада його паспортизувала, рекультивувала, взяла на утримання і закрила, поставивши там охорону. Зараз сміття тут приймають від мешканців Углі та Великої Угольки в загальній кількості біля 600 двогрогосподарств. Як розповідає голова села Угля Валерій Феєр сміття у людей забирає трактор, який їздить визначеним маршрутом, а утримання сміттєзвалища і кількох працівників бюджету сільради щороку обходиться в 60 тис. гривень.
«Плата для кожного дворогосподарства символічна – 30 гривень. Утримувати сміттєзвалише не дуже вигідно, аде проблема сміття настільки актуальна для Закарпаття, що ми краще будемо дотувати її вирішення, ніж нічого не робити. Допомагають і місцеві підприємці. Зараз у планах встановлення сортувальної лінії», - коментує Валерій Феєр.
Згідно плану перспективного розвитку ОТГ Закарпаття Колодне і Угля мають ввійти до складу майбутньої Углянської ОТГ, тож голова села впевнений, що це сміттєзвалище в Углі тоді зможе обслуговувати й інші села долини.

Битва зі сміттям під Полтавою. Що відбувається на Макухівському звалищі

Влітку 2019 го Україна опинилася в антирейтингу. Ми на дев’ятому місці в списку країн з найбільшим обсягом сміття на жителя. Наші міста вже задихаються в смітті. Цієї осені звалища масштабно горіли під Києвом, Черніговом, Дніпром, Івано-Франківськом, Рівному, на Житомирщині, Карпатах, Тернопільщині та інших регіонах.
Журналісти “ЕкоРубрики” поїхали всередину одного з найвідоміших звалищ України, щоб шукати вихід зі сміттєвої клітки.
Полтава, Макухівське сміттєзвалище. Чим воне живе, і що можуть зробити активісти і чиновники для вирішення проблеми.
Так, об’єднання “Еколтава” креативними акціями привертають увагу до сміттєвої стихії, створили онлайн-карту прийому вторсировини, а паралельно – судилися з містом. Місцевий активіст Сергій Антоненко виграв суд проти міської ради за бездіяльність в питаннях неналежного поводження з небезпечними відходами.
Активісти добилися розробки міської програми “Поводження з побутовими відходами” та запуску Екобуса в Полтаві, який збирає небезпечні відходи.
Макухівське звалище переповнене на 140% і його повинні були закрити 20 років тому. Але місця для нового полігону знайти не можуть. Ніхто не хоче повторення Макухівки біля своїх будинків. Тому в адміністрації говорять, що будуть хоча б зменшувати кількість сміття, яке туди приїжджає, Для цього розставили баки роздільного збору відходів по всьому місту і створили пункти для збору деревини, комунальне підприємство тепер самостійно займається сортуванням і збирає небезпечні відходи.
У цьому році Макухівське звалище стало рухатися у бік рекультивації. Сміттєві купи стали засипати землею. Що це дає? По-перше, знижує ймовірність пожеж. По-друге, прибирає запах. Тут дійсно його мінімально. По-третє, сміття сідає швидше. По-четверте, гора, яку видно навіть з центру міста перестала бути білою. Звичайно, для такого величезного звалища площею в 17 гектарів, землі потрібно дуже багато. Макухівському звалищу пощастило, тому що поруч ремонтують трасу Київ-Харків і землі звідти знайшли хороше застосування.
Крім того, на Макухівці вже видобувається біогаз.
Дивіться новий фільм проекту Екорубрика:
#ЕкоРубрика — медіа-проект видання “Рубрика”. В його рамках реалізується серія фільмів з українських міст про їх екологічні проблеми і способи вирішення. Щомісяця на YouTube-каналі з’являються нові випуски. Підписуйся на Рубрика TV, щоб не пропустити. Також щотижня публікуються caption-відео — короткі ролики з титрами — про еко-френдлі способи життя.

четвер, 14 листопада 2019 р.

У Дніпрі тварини чекають своїх господарів (Фото)

дом пес
У Дніпрі мало не кожного дня на вулицях міста опиняються тварини: когось через неуважність загубили господарі, а когось – просто викинули як сміття.  На ФБ-сторінці КП «Зооконтроль» розмістили інформацію про тварин, які шукають нову родину.
 
«Шукає новий дім метис папільйона Веста, 5 кг щастя. Ця маленька красуня дуже бажає знайти свою родину. Також чекає на нового господаря метис бернського зенненхунда та сенбернара — Бернард. Дуже гарний охоронець. Сумує, коли сам, йому потрібно бути разом з людиною», — пишуть у КП.
Придивіться до цих собачок! Якщо вам хтось сподобався, дзвоніть: 067-908-89-86.

Україна без поліетилену: Чому і як хочуть заборонити використання пластикових пакетів

Верховна Рада планує заборонити продаж пластикових пакетів. У відповідному законопроєкті, ухваленому в першому читанні, передбачені штрафні санкції за порушення законодавства
Україна без поліетилену: Чому і як хочуть заборонити використання пластикових пакетів
В Україні пропонують заборонити продаж пластикових пакетів Фото з відкритих джерел
Днями народні депутати розглянули питання обмеження обігу пластикових пакетів на території України. Відповідний законопроєкт ухвалили в першому читанні.
Документом передбачається заборона продажу деяких видів пакетів та застосування штрафів до порушників законодавства.
Розповідаємо детальніше про норми проєкту закону та заборони, які планують ввести з 1 січня 2022 року.
Основні положення законопроєкту
Мета проєкту закону - визначити правові та організаційні засади обігу пластикових пакетів, упорядкувати відносини, що виникають під час розповсюдження пластикових пакетів на території України. "Також основною метою проєкту є стимулювання розвитку виробництва біорозкладних пластикових пакетів, що надасть можливість українським виробникам стати на шлях глобальних європейських та світових тенденцій та зайняти провідне місце у світовому виробничому ланцюгу", - йдеться у пояснювальній записці до документу.
Так, проєктом закону передбачається введення заборони на:
1. Розповсюдження пластикових пакетів в об’єктах роздрібної торгівлі та об’єктах ресторанного господарства товщиною до 50 мкм з 1 січня 2022 року. Це правило не діє на біорозкладні пластикові пакети та надлегкі пластикові пакети шириною до 225 мм (без бокових складок), глибиною до 345 мм (з урахуванням бокових складок), довжиною до 450 мм (з урахуванням ручок), призначені для пакування та (або) транспортування свіжої риби і м’яса та продуктів з них, а також сипучих продуктів, льоду, які розповсюджуються у об’єктах роздрібної торгівлі в якості первинної упаковки.
2. Розповсюдження оксорозкладних (оксобіорозкладних) пластикових пакетів в об’єктах роздрібної торгівлі та об’єктах ресторанного господарства з 1 січня 2022 року.
3. Схиляння споживачів до придбання пластикових пакетів.
Також документом пропонують ввести обов'язкове маркування біорозкладних пластикових пакетів.
Автори проєкту закону сподіваються, що такі норми будуть стимулювати виробництво біорозкладних пластикових пакетів.
При цьому передбачено покарання за недотримання норм закону.
Контролювати дотримання заборони на продаж пластикових пакетів уповноважать центральний органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів. На його вимогу суб’єкти господарювання мають надавати усю необхідну інформацію та документацію.
За недотримання обмежень та заборон передбачені наступні штрафи:
- від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - за продаж пакетів та схиляння до покупки;
- від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – за продаж оксорозкладного (оксобіорозкладного) пакету під виглядом біорозкладного.
При повторному порушенні протягом 3-х років штраф становитиме від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо контролери знайдуть заборонені пакети, то вони їх вилучать. За утилізацію заборонених виробів буде змушений заплатити порушник законодавства.
Альтернатива пластиковим пакетам
Автори законопроєкту зазначили, що шкідливі для довкілля пакети можна замінити пакетами, що компостуються. Вони виготовляються з матеріалу органічного походження – рослинного, тваринного, мікробіологічного або іншого. Такі пакети в результаті біологічної активності мікроорганізмів у багатому на кисень середовищі піддається аеробному біорозкладу на діоксид вуглецю, воду, мінеральні солі та біомасу, а в середовищі з обмеженим доступом кисню піддається анаеробному біорозкладу на діоксид вуглецю, метан, мінеральні солі та біомасу.
Зазвичай, ці пакети, виготовлені з крохмалів або целлюлози. Вони безпечні для довкілля. Розкладаються навіть у домашніх компостних ямах. Пакети, що компостуються, проходять сертифікацію і маркуються спеціальною позначкою.
В Україні є потужності для виробництва біорозкладних пакетів, але на них поки немає попиту. Автори проєкту закону передбачають, що після заборони пластикових пакетів збільшення попиту на безпечні пакети, що буде стимулювати виробників збільшувати обсяги виробництва та впроваджувати інноваційні технології.
Яка ситуація з пластиком в Україні та світі
Щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів, в той час як у ЄС цей показник наближається в середньому до 90 пакетів. Всього близько 6% від їх загального числа пізніше були перероблені.
В Україні на людину щорічно доводиться більше 500 викинутих поліетиленових пакетів.
Загалом за останні 65 років людство виробило понад вісім мільярдів тон пластику, велика частина якого – пластикові пакети. Щорічно в країнах-членах Європейського союзу використовуються більше 800 тисяч тонн одноразових поліетиленових пакетів.
Такі пакети завдають великої шкоди довкіллю, адже вони не розкладаються. Ті, що все ж розкладаються (оксобіорозкладні), залишаються в ґрунті та воді в вигляді мікроскопічних частинок пластику. Разом із водою і їжею мікропластик потрапляє в організм людини. В Україні роздрібні мережі пропонують такі пакети під виглядом цілком безпечних для довкілля, хоча вони на 99% складаються з поліетилену.
Щоб зменшити вплив пластику на довкілля Європарламент 24 жовтня 2018 року підтримав запровадження в ЄС заборони на використання всіх одноразових виробів із пластику до 2021 року: тонких пластикових пакетів, соломинок для пиття, ватних паличок, а також пластикових столових приборів, стаканчиків і тарілок.
Україна теж має намір зменшити використання пластикових пакетів, проте законопроєкт ухвалили в першому читанні, і якою буде його подальша доля, поки невідомо.

Інспекція перевірить як поводяться з тваринами у дніпровському цирку


Інспекція перевірить як поводяться з тваринами у дніпровському цирку
Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області перевірить Державний цирк у Дніпрі щодо неналежного поводження з тваринами. Зокрема, йдеться про цирк братів Гертнер, який нещодавно розпочав свою програму в місті. Про це повідомили в прес-службі інспекції, передає Дніпроград.
"На адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області надходять численні звернення від небайдужих громадян щодо того, що у Дніпровському державному цирку розпочато програму скандально відомого німецького цирку братів Гертнер, оскільки ця програма складається із виступів за участю екзотичних та рідкісних тварин (слонів, кенгуру, коней, мавп, собак тощо). Також, заявники скаржаться на те, що в діяльності даного пересувного цирку неодноразово були виявлені грубі порушення умов утримання та жорстоке поводження з тваринами", - зазначають в екоінспекції.
 Громадян хвилюють наступні порушення умов утримання і використання диких тварин:
1. Тварини не мають контакту з природним середовищем, що є порушенням ст.ст. 7, 8 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження»
2. Тварини знаходяться замість вольєрів у клітках, при утриманні тварин не дотримуються норми мінімальних площ, вірогідно відбувається накопичення паразитів та інших патогенів.
3. У виставах беруть участь тварини пересувного звіринця, що заборонено статтею 25 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження»
В екологічній інспекції повідомили, що погодження наразі чекають узгодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на території Державного підприємства «Дніпровський державний цирк». В разі отримання погодження буде проведено перевірку в рамках діючого законодавства України

Брудний Житомир: що містяни думають про сміття у місті. ОПИТУВАННЯ

Брудний Житомир: що містяни думають про сміття у місті. ОПИТУВАННЯ
Сьогодні ми провели опитування серед житомирян, запитавши їх про те,  що вони думають стосовно кількості смітників на вулицях Житомира. 

Елизавета, 18 років 
«Відверто кажучи, вулиці хоч у нас і чисті, але смітників не вистачає. Якщо вони і є, то у переважній більшості – на центральних вулицях. Приміром, на базарі ми якщо і знайдемо, то 1-2 смітники. Це проблема нашого міста».  

Владислав, 25 років 
«Смітників малувато містом, але я не роблю з цього проблеми. Усе, що потрібно викинути, я несу до смітників, що знаходяться поблизу кіосків та магазинів. Біда лише в тому, що недопалки немає куди викинути, і доводиться це робити собі під ноги». 

Валерія, 30 років 
«Приміром, я не звертаю увагу на наявність достатньої кількості звичайних смітників на вулицях нашого міста. Мене більше цікавить проблема відсутності сміттєвих контейнерів, спеціалізованих на сортуванні сміття. Де буде окремо папір, скло і т. д. Сподіваюся, що незабаром ми такі побачимо».

 P.S. Правду кажучи, голос нашого народу є дійсно значимим сьогодні для усіх нас, свідків того, як у сучасному світі людство потерпає від «сміттєвої проблеми» довкола нас. 
Отож, розпочнімо зміни, перш за все, із себе!   
Ірина Хоцька
https://zt.20minut.ua/Podii/brudniy-zhitomir-scho-mistyani-dumayut-pro-smittya-u-misti-opituvannya-10970143.html


Хто намалював "Екологічний портрет українця" і чи впізнаємо ми себе?

Чи важливе довкілля для українців? Які шанси має "Зелений майдан" в Києві? Чи є зв’язок між 1% "Партії Зелених" та знаннями про екологічні виклики?
Фото з Facebook-сторінки "Досить труїти Кривий Ріг"
Обриси відповідей на ці питання можна отримати з “Екологічного портрету громадянина України: порівняння з ЄС та рекомендації”. Одна із авторів цього проєкту – Наталія Андрусевич, голова правління Ресурсно-аналітичного центру (РАЦ) “Суспільство і довкілля” в інтерв’ю для “Екорубрики” розповідає про омріяне дослідження, про українську екоспільноту та виклики, на які не можна закривати очі.

Українці не менше стурбовані проблемами довкілля, аніж громадяни ЄС

Прообразом для створення Екологічного портрету” став Євробарометр – міжнародний проект регулярних опитувань громадської думки, що здійснюється під егідою Європейської Комісії, окремий блок Євробарометру стосується оцінки значення питань захисту довкілля. За словами Наталії, ідея дослідження виникла коли випадково натрапила на Євробароментр – ”воно мені звичайно сподобалось, тому що там є порівняння між різними країнами ЄС, проводиться опитування по всім країнам, а потім виводять ще середнє. Я загорілась ідеєю зробити таке для України. Тому що в нас дуже кидаються  такими речами: “Наші люди не розуміють, не сприймають”. Дуже багато стереотипів, які не мають ніякого підґрунтя, адже ніхто цих людей насправді не питав. А ми – спитали.” 
Ключовий показник дослідження РАЦу та Євробарометру – це усвідомлення проблеми захисту довкілля:  “Громадяни ЄС та України одностайні у тому, що охорона довкілля є важливою для них особисто (94% та 93% відповідно)”. До того ж, переважна більшість українців та громадян ЄС визнають прямий вплив екологічних факторів на щоденне життя і здоров’я (так вважає 90% українців і 81% громадян ЄС) і на якість життя (так вважає 81,9% українців і 75% громадян ЄС).
Однак, якщо ми порівняємо найважливіші екологічні проблеми для українців і для громадян ЄС, то побачимо певну різницю. Для українців ТОП-4 проблем складають: посухи і повені (ця проблема є важливою для 40% українців), зростання кількості відходів (37%), забруднення повітря (36%), скорочення популяцій чи вимирання видів (35%). На останньому місці (16%) – це проблема зміни клімату. Натомість для громадян ЄС основними проблемами є зміна клімату (так вважає 51% респондентів в ЄС), забруднення повітря (46%), зростання кількості відходів (37%) і забруднення річок, озер і ґрунтових вод (36%). Останнє місце серед найважливіших екологічних проблем – це шумове забруднення (10%). Очевидно, що причина – у просвітництві та контексті у якому подається одна й та сама інформація – адже, скажімо, означена українцями проблема посух і повеней є фактичним наслідком зміни клімату. 
Перша і основна проблема екологічного простору України – це низький рівень еко-освіти й мала проінформованість серед населення про реальні можливості захисту довкілля. Це виливається в парадоксальну ситуацію: відсоток громадян, які вважають, що можуть особисто відігравати роль в охороні довкілля, є однаковим у ЄС та Україні (так відповіли 87% респондентів), однак сумарна кількість екологічних практик громадян ЄС набагато вища, ніж в Україні (це стосується сортування сміття, купівлі товарів місцевих виробників і екологічно безпечних товарів тощо). Єдиний показник, в якому Україна випереджає ЄС – це зменшення споживання енергії, однак навіть він більше пов’язаний з практичними міркуваннями економії, ніж із захистом довкілля.
Наталія Андрусевич
Наталія Андрусевич
– Як зароджувався проект? Які були ваші очікування і чи співпали вони? 
– Окрім того, що хотілося знайти відповіді на якісь стереотипи щодо ставлення українців до викликів навколишнього природного середовища, було питання цінностей – тих, які ми звикли називати європейськими, і українськими. Цікаво було б подивитись і порівняти. 
Хотілось, аби це було справжнє соціологічне дослідження, з правильною вибіркою, аби потім ніхто не дорікав. Щодо висновків, то це була одна з тих практик, коли ти не знаєш що вийде в кінці. Насправді, мені найбільше подобається робити такі дослідження коли не знаєш що буде у висновку. Бо є багато речей, коли ти пишеш аналітичний документ і ти приблизно знаєш що отримаєш в результаті, по багатьом речам це очевидно. Наприклад, ти сідаєш робити висновки, як виконується робота по асоціації і знаєш, що виконується вона “плюс-мінус”, але там є низка проблем. І дійсно на виході ми мали кілька сюрпризів, які здивували. 
Наприклад, було питання: “Наскільки для вас важлива охорона довкілля?” І виявилось що і Україна, і ЄС мають приблизно однаковий рівень. Тут – 92, а там 93 відсотки, і це насправді класно. 
– Але ж коли напряму питають, чи важлива для вас охорона довкілля, – то звісно всі казатимуть, що так, а коли потрібно розставити пріоритети, то екологію в пріоритетах лише 5% назвали
– Це нечесно ставити такі питання, у нас є звіт, який готували соціологи і там було питання “На якому місці” і вони тоді дають пріоритети першого порядку, другого і тд. 
Зрозуміло що, якщо ти хворий, ти не думаєш про це, а якщо ти голодний, то це не чесно так питати. Для нас це показник і дуже класно, що ми все ж таки єдиний простір з ЄС. 
Наприклад, по практикам які впроваджують, то ми, звісно, відстаємо від інших європейських держав. Ми в основному прагнемо оберігати ресурси, економити воду, сортувати. Середньостатичний європеєць більше практикує звички дружні до довкілля, він одночасно сортує, купує місцеві продукти, звертає увагу на сортування набагато більше, аніж середньостатичний українець. Але це скоріш відмінність у звичках, аніж у цінностях. Перші змінити легше.
Ще один сюрприз дослідження – практично немає різниці у гендерному розрізі по відповідях щодо важливості довкілля, є лише відносно покупок товарів, і то мабуть це спричинено тим, що жінки частіше роблять покупки. 
Неприємно здивувала молодь, адже ми завжди думали, що  молодь – прогресивна, завжди за довкілля, а як виявилось – ні. Зокрема, це стосується впровадження різних еко-практик, можливості особисто відігравати роль в охороні довкілля, та і важливості для них довкілля в цілому. Необхідно звернути увагу на те, що молодь демонструє позитивне ставлення до громадських організацій, що є дуже хорошим сигналом для створення різних молодіжних ініціатив. 
– На Вашу думку, екологічна тематика могла б стати об’єднуючою для України, щоб нарешті трохи посунути питання мови, заходу/сходу, порохоботи/зеленоботи? І що для цього потрібно?
– Я думаю так. Немає значення Схід чи Захід, коли є спільні екологічні проблеми. Ми робили дослідження щодо зеленого порядку денного на виборах президентських і парламентських. І один з висновків – у всіх, окрім Опозиційної платформи, була присутня тематика довкілля, і є багато точок дотику. Я зробила таку табличку і показувала, що, наприклад, питання відходів заявляли як важливі всі політичні сили, які зайшли в парламент.  Ще один спільний напрямок – це зелена енергетика. Всі політичні сили мають щось по зеленій енергетиці. І питання лісів. Вже маємо три тематики, які практично можуть об’єднати політиків, які могли б забути про свої політичні інтереси та виконати те, що обіцяли, незважаючи на приналежність до партії. 
– А які були відмінності щодо значення довкілля для різних регіонів?
Розбіжностей щодо важливості довкілля між регіонами не було, але була різниця у пріоритизації проблем. Атмосферне забруднення найважливіше на Сході та Півдні, на Заході – вода. Це досить логічно. Єдине, що мене вразило дуже, це у нас було питання “Чи мають великі промислові забруднювачі нести відповідальність?” І найбільший відсоток тих, хто сказав ні, це Схід і Південь України. Тобто найбільш забруднені регіони України сказали ні.
– Я думаю це якраз тому що йде мова про робочі місця, значення для економіки регіонів.
– Так, скоріш за все тут йде прив’язка до робочих місць. Завод дає робочі місця і нехай він навіть забруднює, а ми потім скаржимося на якість повітря.
Ще вразили відповіді на питання щодо механізмів запобігання забрудненню. Українці на перше місце поставили збільшення санкцій, штрафів, жорсткіше законодавство. В той самий час коли європейці вважають, що необхідно вкладатися в розвиток науки, іновацій, нових технологій.  Це мабуть ще з радянських часів, коли віддавали найбільшу роль державі та засобам контролю.
– А у вас був досвід роботи міжрегіонального партнерства в цій сфері?
– Насправді не дуже, але в нас був цікавий проект, щодо виконання Угоди про асоціацію в регіонах і ми проводили, оцінку, а потім – 10 регіональних круглих столів, якими охопили всі області. Їздили презентувати свої дослідження. Намагались щоб це був діалог між владою та громадою. І було дуже цікаво дивитися на особливості регіонів. 
Сумської такий самий захід, також запрошували державні органи, вони були, але навіть не хотіли сідати з нами за один стіл, вони сиділи у куточку і весь круглий стіл щось там собі нотували. Я була модератором і намагалась витягнути їх на розмову, але це було непросто.Перший висновок – дуже багато залежало від особистостей, які на місці працюють. І тут теж потрібна просвіта. Є і такі приклади – у нас була зустріч в Рівному, ми запрошували міську владу, ОДА, міськраду, керівник департаменту і всі хотіли виступати, робити презентації, влада була навіть активнішою, ніж громадськість. Потім ми робили для Харківської та 
– У вас було багато досліджень пов’язаних і з програмами парламентськими, і президентскими, але мабуть у них є одне спільне – це поверхневе висвітлення екології, чи не так?
– Є поверхневість якась. Але я думаю екологія має стати модною, і коли так станеться – буде запит від людей до політиків, вони будуть про це говорити. З іншого боку, поки політики не почнуть це нав’язувати людям – не буде результатів. Це має бути взаємний процес. Від освіти також багато всього залежить, дітей легше всьому навчити, закласти і цінності – і звички.