неділя, 2 травня 2010 р.

§ TURTLE NEWS: [ACCIDENT] Місія ЄС і ООН виявила серйозні екологічні ризики в Калуші

Місія ЄС і ООН виявила серйозні екологічні ризики в Калуші

Спільна оглядова місія Європейського Союзу і Організації Об'єднаних Націй зазначає, що екологічна ситуація в Калуському районі Івано-Франківської області критична.

Такі висновки містяться в звіті місії, наданому після відвідин даної території у відповідь на офіційне звернення української влади, повідомляє прес-служба представництва ЄС в Україні, передає "Інтерфакс-Україна".

У звіті вказано на засоленість ґрунтів і поверхневих вод, необхідність дотримання безпечного рівня гребель, високу ймовірність прориву Домбровського відкритого кар'єру в річку Сівка. Крім того, мова йде про небезпеку потрапляння органічної речовини гексахлорбензолу в навколишнє середовище.

Місія також зазначає, що існують механізми, завдяки яким можна запобігти екологічній катастрофі.

В ході перевірки міжнародна місія оцінила надійність сховища технічних відходів перед таненням гірських снігів і можливими весняними повенями, а також ризики, пов'язані з осіданням ґрунту. Місія також здійснила огорожу ґрунту в прилеглих до сховища й інших небезпечно забруднених територіях з метою аналізу рівня ризику для місцевого населення та довкілля.

Крім цього, місія співпрацювала з організаціями, які займаються ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, допомагала їм визначити рівень готовності до здійснення заходів, спрямованих на мінімізацію впливу критичного екологічного стану довкілля на місцеве населення.

Як повідомлялося, в лютому 2010 року президент України Віктор Ющенко підписав закон про оголошення територій міста Калуш і двох сіл - Кропивник і Сівка-Калуська - Івано-Франківської області зоною надзвичайної екологічної ситуації.

Згідно з документом, Кабінету міністрів доручається забезпечити добровільне відселення людей з територій просідання земної поверхні з обов'язковим забезпеченням їх приміщеннями для тимчасового, а згодом і постійного мешкання.

Міністерству закордонних справ України, Міністерству економіки доручається звернутися до міжнародних організацій і іноземних держав з проханням надати гуманітарну і технічну допомогу для нормалізації екологічної ситуації в Калуші і селах Кропивник і Сівка-Калуська.

В результаті тривалої діяльності підприємств з добування на території Калуш-Голинського родовища калійних солей і переробці калійних руд в Калуші і в двох вищезгаданих селах склалася надзвичайна екологічна ситуація.

На цих територіях розташовано копальні, Домбровський кар'єр, відвали засолених ґрунтів, хвостосховища і шламонакопичувач. Вони є потенційно небезпечними для життєдіяльності людей і спричинили численні провали земної поверхні, руйнування будинків і комунікацій, засолення джерел питної води.

Термін експлуатації греблі одного зі хвостосховищ вичерпано і навіть інтенсивні опади можуть викликати його руйнування, раптовий розлив розсолів калійних солей, що призведе до руйнування довколишніх промислових об'єктів, жител, а також до забруднення річки Дністер.

Крім того, порушено цілісність розташованого на території Калуша сховища високотоксичних відходів гексахлорбензолу (сконцентровано 50% небезпечних відходів, які є в Україні). В результаті забруднюється повітря, ґрунти і водоносні горизонти в басейні річки Лімниця, яка впадає у Дністер.

Зараз над розв'язанням проблеми Калуша працюють науковці, до них МНС звернулося по допомогу у вирішенні завдання. На сьогодні планується зміцнення берегів кар'єрів, в яких скупчилися відходи виробництва, утилізація цих відходів і відселення жителів.

http://newsru.ua/ukraine/30apr2010/kaloosh.html

Немає коментарів:

Дописати коментар